DERİ KULLANIM REHBERİ

 

 • Deri ürününüzü uzun süre kullanabilmeniz için aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz ;
 • Süet veya nubuk dışındaki ürünlerde ; yağ bazlı lekelerde; kuru temiz bir bez ile derinin üzerindeki yağı alınız. Leke derinin içinde zamanla yok olacaktır, kesinlikle su sürmeyiniz. Mürekkep, oje gibi çıkması zor olan lekeler için mağzamıza başvurunuz.
 • Deri tamamen doğal ve lifsiz bir yapıya sahip olduğu için kullanım sonrasında yıkama işlemine tabi tutulmaz.
 • Boyun bölgesinde eşarp kullanılması, özellikle süet ve nubuk ürünlerde bu bölgenin vücut yağından lekelenmesini engelleyecektir.
 • Deri giysilerinizin formunun bozulmaması için ceplerini boşaltıp, omuzları destekli geniş askılara asarak saklayınız ve askıdan kaymamasına dikkat ediniz.kırışıklıklar genellikle askıda açılır.
 • Doğal bir ürün olan deri nefes almaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle deri eşyalarınızı hava alan kılıflar içerisinde, sıcak olmayan, ılık ve iyi havalandırılan yerlerde saklayınız.
 • Deri ürünler su geçirmez değildir. Doğru şekilde kurutulduğunda kardan ve yağmurdan zarar görmezler.
 • Islak veya nemli deriyi, saç kurutma makinesi kullanmadan veya kalorifer gibi herhangi bir ısı kaynağından uzakta asarak, doğal olarak kurumaya bırakınız. Derinin doğal yağlarına zarar verecek fazla ısı veya nemden uzak tutunuz.
 • Tamir ve düzeltmeler için mağazamıza  başvurunuz.
 • Üzerinizde deri bir ürün var iken saç spreyi veya parfüm sıkmayınız. Deri ürününüze zarar vereceği için iğneli herhangi bir aksesuar takmayınız veya herhangi bir arma yapıştırmayınız.
 • Derinin nefes almasını engelleyecek wax, silikon bazlı malzemeleri ürünün üzerine sürmeyiniz.

 

 

 1. Deri giysilerin biçimlerini muhafaza edebilmek için, onları daima geniş ya da enli askılara asınız. Ayakkabılar için ayakkabı tutucuları kullanın ve boş el çantalarına bez doldurun. Böylece şekillerini korurlar.
 2. Deri eşyaları hiçbir zaman plastik ya da hava geçirmeyen kılıflarda saklamayın. Bu, derinin kurumasına yol açar.
 3. Islak veya nemli derinin doğal olarak ve herhangi bir ısı kaynağından uzakta kurumasına izin verin. Derinin esnekliğini yeniden elde edebilmek için bir şekil verici kullanabilirsiniz. Süetin görünümünü yeniden elde etmek amacıyla ise, onu bir havluyla fırçalayabilirsiniz.
 4. Kış mevsiminde, giysilerden ve ayakkabılardan tuz kalıntılarını süratle uzaklaştırın. Bu maksatla temiz su ve sünger kullanın. Sonra yukarıda belirtilen, ıslak veya nemli deriye yönelik işlemi uygulayın.
 5. Çok nemli ve kuru ortamlardan ve dolaysız güneş ışığından kaçının.
 6. Balmumu, silikonlu ürünler veya giysilerin solunum özelliğini yok eden başka deri preparatları kullanmayın.
 7. Kırışıklıklar askıda giderilmelidir. Eğer ütüleme gerekliyse, ütüyü yapay ipek ayarına getirin, ağır ve kahverengi ambalaj kağıdını alıp, giysinin doğru tarafına ütü bezi olarak bastırın. Hızlı davranın ki, aşırı ısınma ve kabuklanma meydana gelmesin.
 8. Giysinizi kullanırken parfüm veya saç spreyleri püskürtmeyin. Raptiye, yapışkan bantlar veya etiketler kullanmayın. Ense hizasında şal kullanarak, saçlarınızı ve beden yağını yakadan uzak tutabilirsiniz.
 9. Kenarlar, çok az kauçuk yapıştırıcıyla sabitlenebilir. En iyi sonuçlar için bir deri bakım uzmanına başvurun.
 10. Evde kullanılmak üzere tasarlanan tüm ürünler, giysinin önemsiz bir kısmı üzerinde test edilmelidir.
 11. Deri giysilerinizi çamaşır makinesine atmak yerine kuru temizlemeye verin.
 12. Derinin üzerine yağ, çay, kahve gibi bir sıvı döküldüyse kuru bir bezle silmek yeter.
  Mürekkep, boya gibi zorlu lekeler ise kuru temizlemecinin işi. Rengi biraz açılabilir yalnız.
 13. Islak deri ceketi saç kurutma makinesiyle kurutmak ya da kalorifer peteğinin üzerine koymak yerine güzelce asın, kendi haline bırakın.
 14. Deri mobilyalarınızı da direkt ısı kaynaklarından uzakta tutun.
 15. Deri ceket mevsimi geçince askıya asıp kaldırın, katlayıp buruşturmayın.  Ceplerindekileri bile boşaltın. Çantalarınızı, çizmelerinizi bile güzelce, içlerine gazete doldurarak saklayın.  Kıvrılıp bükülürlerse öyle kalır.....